1 2 3 4 5 6

Fehmi Tekelioğlu

Yürümeyi bilen herkes Patende kayabilir.
Fehmi Tekelioğlu

Fehmi Tekelioğlu, 46 yıldır süren buz pateni tecrübesini sizlerle paylaşmak istiyor.

1956 yılında donan Gençlik Parkı havuzunda buz patenine başlayan, 1967 yılında Türkiye'de ilk kez buz pateni kulübünü kuran ve o günden bu güne ülkemizde ki bir çok buz paten pistinin teknik danışmanlığını yapan Fehmi Tekelioğlu Bursa, Ankara, İstanbul, İzmir, İzmit, Uludağ, Denizli, Marmaris, Antalya ve Konya'daki buz pistlerinin kurulmasında ve gelişmesinde büyük katkıları oldu.


Buz Pateninin Temel İlkeleri" isimli ilk eğitim kitabını 1982 yılında yazdı.


Fehmi Tekelioğlu, 1989 yılında Moskova Sokolniki Spor Sarayı’ nda dünyanın en büyük antrenörleriyle çalışma imkanı bulmuş ve ilk stajını bu okulda tamamlamıştır. 1992 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Lenin Beden Eğitimi Enstitüsünde gördüğü eğitimle antrenör sertifikasını, 1997 yılında Rusya Devlet Beden Eğitimi Akademisi Yüksek Antrenör Okulu’nda da eğitim görerek bu okulun üst seviye antrenör diplomasını aldı. 1997 yılında ISU’nun (Uluslararası Paten Birliği) Finlandiya’da düzenlediği I. Antrenörler Semineri’ne katıldı. Bir çok kez buz pateni Milli Takımımızın başında yurtdışına giden Fehmi Tekelioğlu halen Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda artistik buz pateni eğitmenliği yapıyor.


40 yıldır buz üstündeki eğitmenliği boyunca çok geniş bir kitleye paten öğreten Tekelioğlu, uluslararası yarışmalarda başarı kazanmış pek çok sporcunun ve uluslararası hakemin yetişmesini sağladı. Türkiye de açılan Artistik Buz Pateni Yardımcı Antrenör Kurslarının hocalığını yaparak ülkemize bir çok paten antrenörü kazandırdı.Fehmi Tekelioğlu, halen Türkiye Buz Paten Federasyonu'nun As Başkanı ve Teknik Komite Başkanıdır.


>

1963' DEN BUGÜNE TÜRKİYE'DEKİ BUZ PATEN TARİHİNİ FEHMİ TEKELİOĞLU'NUN RESİMLERİNDEN VE GAZETE ARŞİVİNDEN GÖRMEK İSTERMİSİNİZ